Sterylizacja narzędzi w gabinetach w autoklawie

Sterylizacja jest bardzo ważną czynnością wykonywaną w gabinetach medycznych i kosmetycznych. Wykorzystywane są tam różne narzędzia, które mają kontakt m.in. z krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Dbając o bezpieczeństwo własne oraz innych pacjentów/klientów, potrzebna jest sterylizacja. Wykonywana jest ona w specjalnie do tego dedykowanych urządzeniach, czyli autoklawach.

Profesjonalny, hermetyczny zbiornik

Autoklawy mogą mieć różną wielkość. Zostały one tak opracowane, aby można było dopasować je do potrzeb obsługiwanego miejsca. Autoklaw to nic innego jak hermetycznie zamykany pojemnik, który służy do wykonywania procesów chemicznych, czyli do sterylizacji. Całość jest ogrzewana. Za wynalezienie tego urządzenia odpowiedzialny jest Denis Papin. Był to francuski fizyk, który swój wynalazek szerokiemu światu zaprezentował w 1679 roku. Ciekawostką jest to, że to dzięki temu urządzeniu, powstały …szybkowary i kotły parowe.

autoklawy

Gdzie wykorzystywane są autoklawy?

Oprócz tego, że autoklawy Danlab wykorzystuje się w kosmetyce i medycynie, bazują na nich również: salony tatuażu i piercingu, gabinety medycyny estetycznej, gabinety podologiczne. Nie brakuje ich również w gabinetach weterynaryjnych. Często bywa tak, że w salonach fryzjerskich i barberskich korzysta się również z wielorazowych narzędzi. Wymagają one poddania procesowi sterylizacji w profesjonalnych autoklawach. Zastosowanie autoklawów regulowane jest obowiązującymi przepisami prawa. Ich obecność jest obowiązkowa w miejscach, gdzie może dojść do przerwania ciągłości skóry. Tak, aby zminimalizować ryzyko zakażenia bakteriami, grzybami i wirusami.