Mleko matki w życiu noworodka

Dziecko to największy skarb rodzica. Nic winnego w tym, że rodzice chcą jak najlepszego życia dla swoich pociech. Często jednak zdarza się, że matka nie może karmić dziecka własnym mlekiem. Wówczas dziecko może otrzymywać specjalne mleko w proszku. Może również skorzystać z mleka oferowanego przez inne kobiety. Warto jednak pamiętać, że mleko pochodzące od innej kobiety jest bezpieczne dla dziecka wyłącznie jeśli pochodzi ze specjalnego banku mleka, w którym jest przechowywane zgodnie z wytycznymi.

Bank mleka

Wiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla zdrowia dziecka jest dobre mleko. Właśnie dlatego decydują się na oddawanie części swojego pokarmu do specjalnej placówki. Banki mleka to placówki oferujące specjalistyczne przechowywanie mleka kobiecego.

Odpowiednie przechowywanie mleka jest niezmiernie istotne. Kobiety, które chcą charytatywnie oddawać swoje mleko na rzecz potrzebujących dzieci, zostają bardzo dokładnie przeszkolone.

Specjaliści pokazują kobietą w jaki sposób prawidłowo odciągać mleko. Dodatkowo, kobiety poddawane są szeregowi badań. Ma to na celu zapewnienie potrzebującym dzieciom mleka najlepszej jakości.

bank mleka

Odpowiedni wybór dawczyni

Mleko kobiety posiada przeciwciała, które pomagają dziecku w walce w wirusami i bakteriami. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pracownicy banków mleka dokładają wszelkich starań by mleko dostępne w takiej placówce było najlepszej możliwej jakości.

Odpowiednia selekcja dawczyń pozwala na pozyskanie najlepszej jakości mleka. Kobiety, które chcą oddać własny pokarm zostają odpowiednio przeszkolone w tym temacie. Odpowiednie ściąganie mleka ma kluczowe znaczenie dla jego jakości. Dodatkowo mleko może oddać wyłącznie kobieta, która karmi własne dziecko.

Z grona potencjalnych dawczyń wykreślone zostają kobiety palące, spożywające narkotyki czy nawet pijące zbyt dużo kofeiny. Dodatkowo dawczynie badane są na obecność wirusa HIV. Równie ważne jest by kobieta nie chorowała na zapalenie wątroby typu B lub C.

Banki mleka to placówki, które niejednokrotnie ratują wcześniaki. Mleko kobiet zawiera kwasy nienasycone, które wspomagają rozwój narządów u wcześniaków. To niezmiernie istotne dla ich zdrowia i życia. Banków mleka w Polsce jest niewiele. Jednak rośnie świadomość ludzi, co z pewnością pomoże w budowie kolejnych takich placówek.