Jakie wymagania powinny spełniać blaty laboratoryjne?

Wyposażenie laboratorium to nie tylko specjalistyczne sprzęty i niezbędne do badań akcesoria. To również odpowiednie meble, dzięki którym praca jest wygodna i bezpieczna. Jednym z elementów wyposażenia są blaty laboratoryjne. Muszą one spełniać określone wymagania, by móc prawidłowo służyć laborantom. Od ich trwałości i dopasowania zależy komfort i bezpieczeństwo pracy.

Czym powinny charakteryzować się blaty laboratoryjne?

Blaty są nieodłącznym i integralnym elementem stołów laboratoryjnych, które są niezbędne do pracy. Rodzaj blatu laboratoryjnego i materiały, z jakich muszą być wykonane, powinny być indywidualnie dopasowane do środowiska pracy i substancji, z jakimi będą się stykać. Muszą więc być odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, obciążenia, ale także na kontakt z agresywnymi i żrącymi środkami. Ważne jest też samo wykończenie blatu laboratoryjnego, które może mieć uniesione obrzeże, obrzeże ochronne lub całkowicie go pozbawione. W zależności od specyfikacji środowiska pracy oraz substancji, z jakimi pracuje się w laboratorium, blaty laboratoryjne mogą być ognioodporne. Dzięki tym cechom są one trwałe i powinny służyć latami.

blaty laboratoryjne

Jakich materiałów używa się do produkcji blatów laboratoryjnych?

Wykorzystywane do produkcji blatów laboratoryjnych materiały muszą być solidne, trwałe i odporne. Do najczęściej wykorzystywanych materiałów, z jakich wykonuje się blaty laboratoryjne zaliczyć możemy ceramikę monolityczną. Jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i odporne na działanie substancji chemicznych. Tańszym zamiennikiem są blaty ze szkła hartowanego. Oprócz tego często można spotkać się blatami z żywicy epoksydowej oraz z blachy nierdzewnej. Te ostatnie świetnie nadają się do badań mikrobiologicznych. Do innych materiałów, z których wykonuje się blaty zaliczyć można też płyty HPL typu Trespa, granit, corian i mieszankę kwarcu z granitem.