Skrzyp polny

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) roślina ta często traktowana jest przez nas jak chwast. Występuje ona w polskim klimacie, na terenie całego kraju jest bardzo pospolita. Możemy ją spotkać praktycznie wszędzie np. na różnego rodzaju uprawach oraz glebach, ugorach, polnych drogach, przydrożach itp. To co my uważamy za zielsko, natura obdarzyła wyjątkowymi zdolnościami. Powinniśmy zwrócić na niego uwagę i zaprosić na stałe do naszego domu. Każdy z domowników znajdzie korzystne dla siebie zastosowanie skrzypu polnego.

skrzyp polny

Chwast z leczniczym zastosowaniem

Zniesławiony przez ogrodników skrzyp polny posiada szeroki wachlarz zastosowań w medycynie naturalnej oraz kosmetologii. Działa przeciwbakteryjnie, remineralizująco i regenerująco. Ziele jest cennym źródłem flawonoidów, potasu i krzemu, którego duże ilości niezbędne są w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek. Jest zbawienny w leczeniu stanów zapalnych dolnych dróg moczowych. Wspomaga odtruwanie organizmu oraz uzupełnia niedobór mikroelementów w naszym organizmie. Możemy stosować go pomocniczo w leczeniu gruźlicy, kamienicy nerkowej i pęcherzowej oraz miażdżycy naczyń. Spotyka się również jego zastosowanie w leczeniu raka płuc. Wpływa również korzystnie na osoby cierpiące na hemoroidy, nietrzymanie moczu, obfite miesiączki i coraz częściej nawiedzającą naszą populację cukrzycę. Dla osób dbających o urodę przyda się przy pielęgnacji skóry oraz włosów a także do leczenia różnego rodzaju ran czy trądziku. Dzięki niemu pozbędziemy się także łupieżu. Mając do dyspozycji taki dar natury zacznijmy z niego korzystać.

Skrzyp polny źródłem mikropierwiastka krzemu

Nasze ciało potrzebuje krzemu do prawidłowego funkcjonowania i musimy go dostarczać, gdyż z wiekiem jego poziom spada. Występuje on w naszym organizmie we włosach, skórze, paznokciach, szkliwie zębów, płucach, węzłach chłonnych, żyłach włącznie z aortą oraz mięśniach gładkich. Niedostateczny poziom krzemu w organizmie skutkuje zwiotczeniem i podatnością na schorzenia skóry oraz osłabienie układu krążenia. Musimy jednak pamiętać, że przez całe życie powinniśmy go uzupełniać w naszym organizmie gdyż jego niedobór powoduje deformacje kości, stawów oraz chrząstek już na etapie płodu. Jeżeli chcemy mieć mocne i zdrowe kości oraz układ krążenia musimy o nim pamiętać i sięgać w codziennym życiu po wywary ze skrzypu polnego. Gdyż jest on posiadaczem łatwo przyswajalnego przez nasz organizm krzemu.

Skąd i w jakiej postaci

Pozyskiwany jest z pędów płonnych, które pojawiają się pod koniec wiosny i osiągają do 40 cm. Możemy zbierać je sami pod warunkiem, że teren z którego pozyskujemy surowiec nie jest zanieczyszczony spalinami, odchodami czy też pestycydami. Pozyskujemy w ten sposób susz. Bez problemu możemy go zakupić jako gotowe herbaty, wyciągi czy wysuszony luzem surowiec. Zwróćmy jednak uwagę od kogo kupujemy gdyż spotykają się nieuczciwi sprzedawcy którzy oferują złej jakości towar. W zależności od potrzeb i sposobu zastosowania możemy przygotować napar do picia, odwary, wyciągi. Możemy go pić, płukać jamę ustną, włosy, przemywać rany oraz brać kąpiele z jego dodatkiem. Jednym słowem każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.