zioła na przeziębienie

Jak wyleczyć przeziębienie ziołami?

W okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie, zdarza nam się dosłownie zasypywać swój organizm różnymi medykamentami.. Nie jest to jednak konieczne, bo przeziębienie z powodzeniem wyleczyć można za pomocą ziół – szybko, efektywnie i bez skutków ubocznych.

Zioła od wieków uznawane są za naturalne lekarstwa. Sporządza się z nich napary, okłady, są składnikami lekarstw i kosmetyków. Jednakże ich naturalne wykorzystanie spadło wraz z rozwojem farmaceutyki. Sztucznie wytwarzane leki pomagają nam się uporać z chorobami, ale nierzadko mają wiele skutków ubocznych, a w przypadku ziół, praktycznie nie ma o nich mowy.

Zioła na przeziębienie

Każde zioło posiada odmienne właściwości, jedne polecane są na katar, inne na gorączkę, a jeszcze inne uśmierzą ból gardła. Przyjrzyjmy się typowym objawom przeziębienia i ziołom, które pomogą się z nimi uporać.

Ból gardła – Nieocenionymi specyfikami na ból gardła są płukanki z szałwii, czy tymianku. Działają one antybakteryjnie i niwelują stan zapalny błony śluzowej. Szałwia jest też popularnie stosowana w przypadku zakażeń jamy ustnej i problemów z dziąsłami.

Gorączka – Podwyższoną temperaturę skutecznie obniżymy pijąc napar z kwiatu lipy lub rumianku. Zioła te działają napotnie, a połączone z miodem, imbirem i cynamonem, bardzo dobrze radzą sobie z gorączką. Lipa oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, a tym samym wzmacnia go i pobudza do walki z chorobą.

Katar – Ulgę w katarze przyniesie nam kąpiel z dodatkiem mięty i kwiatu lipy, a także olejki eteryczne np. pichtowy. Olejek taki wkroplić można do ciepłej wody lub kominka do aromaterapii i wdychać aromat w celu oczyszczenia górnych dróg oddechowych. W leczeniu kataru bardzo dobrze sprawdza się również parówka rumiankowa, bowiem opary rumianku działają przeciwzapalnie.

Ziołowa herbatka na przeziębienie

Jeżeli zaczynamy odczuwać ból głowy, dreszcze i nieżyt nosa, należy czym prędzej sporządzić leczniczą herbatkę ziołową. Składa się ona z mięty pieprzowej, krwawnika pospolitego, miodu oraz kwiatów czarnego bzu. Zioła zalewamy gorącą wodą i parzymy kilka minut pod przykryciem. Najlepsze efekty daje spożywanie naparu 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Ziołowy syrop na przeziębienie

Naturalne syropy sporządzać można z ziół takich jak: anyż, koper włoski (owoce), prawoślaz lekarski, podbiał czy tymianek. Naturalny syrop to po prostu intensywny napar ziołowy, którego pijemy kilka razy dziennie, po jednej łyżce tak, jak apteczny syrop. Syropy ziołowy sporządza się zazwyczaj zalewając 1 łyżkę ziół szklanką wody.

2 thoughts on “Jak wyleczyć przeziębienie ziołami?”

  1. Bardzo przydatny artykuł. Zastanawiam się tylko, czy zioła dadzą sobie radę np. z zapaleniem oskrzeli. Bo moje przeziębienie tak się ostatnio właśnie skończyło i musiałam zacząć brać przeciwzapalny syrop fosidal, żeby złagodzić kaszel i też wspomagać działanie antybiotyku. Bo oczywiście bez tego się nie obyło

    1. Nie sądzę , żeby z silnym zapaleniem dały sobie radę. Ale chodzi o to , by za pomocą ziół zdusić chorobę w zarodku by nie dopuścić do dalszych komplikacji. U nas w rodzinie nawet jak ktoś tylko zaczyna pokasływać to już podaję syrop Dicotuss Baby – na bazie prawoślazu, bluszczu i miodu. Infekcja szybko mija i nie ma konieczności stosowania antybiotyków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.