Czystek

Czystek. Nazwa mówi wszystko, a jednak nadal roślina ta jest mało znana. Jeśli jednak raz pozna się działanie czystka, wtedy już nigdy więcej nie wróci się do zwykłych herbat czy naparów ziołowych.

czystek
© Hans Hillewaert / CC-BY-SA-4.0

Czystek jest rodzajem krzewu występującym w ponad pięćdziesięciu odmianach, z których część ma zastosowanie lecznicze. Najczęściej rośnie w iglastych lasach sosnowych oraz w lasach dębowych. Niestety, polski klimat nie sprzyja czystkowi i w naszym kraju można go znaleźć jedynie na sztucznych uprawach. Jeśli jednak szukamy tej rośliny w jej naturalnym otoczeniu, wówczas trzeba się wybrać okolice Morza Śródziemnego lub odbyć podróż do Azji Zachodniej, gdzie krzew ten jest bardzo popularny.

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem czystka jest oczyszczanie organizmu od wewnątrz. Herbata, czyli napar z czystka jest jedną z najbardziej popularnych postaci przyjmowania dobroczynnych właściwości tej rośliny. Ponieważ jest to naturalna metoda radzenia sobie z różnymi dolegliwościami, ważne jest, aby picie herbat i naparów z czystka było regularne i trwało jak najdłużej. Niektórzy uważają, że pierwsze rezultaty daje tygodniowe picie czystka, jednak w większości przypadków, działanie tej rośliny można zaobserwować po około miesiącu stosowania.

Aby napar z czystka był jak najbardziej wartościowy, należy kupować roślinę w formie ciętej, nie mielonej – wówczas nie damy się oszukać, jeśli producent zmielił więcej gałązek niż dobroczynnych listków i kwiatów. Zawartość gałązek ma również niekorzystny wpływ na smak herbaty, co może zniechęcić osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czystkiem. Przygotowanie naparu jest niezwykle proste. Wystarczy łyżeczka ciętej rośliny, którą zalewa się wrzątkiem i przykrywa na około 10 minut. Następnie należy odcedzić listki i wypić po krótkim wystudzeniu. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, zielarze zalecają picie czystka minimum 2-3 razy w ciągu dnia. Raz sparzone zioła nie są od razu do wyrzucenia, gdyż można je ponownie zaparzyć wydobywając w ten sposób wszystkie cenne składniki. Takich ponownych zaparzeń zaleca się maksymalnie cztery, potem zioło należy wyrzucić. Jeśli smak naparu nie przypadł nam do gustu można dodać do niego łyżeczkę miodu naturalnego (jeśli nie jesteśmy na niego uczuleni) lub sok ze świeżej cytryny.

Ale do rzeczy. Dlaczego warto w ogóle pić czystek? Powodów jest mnóstwo. Jednym z najważniejszych jest jego działanie oczyszczające i wspierające pracę układu odpornościowego. Dzięki zawartym w czystku polifenolom czystek działa hamująco na rozwój stanów zapalnych i likwiduje drobnoustroje przez co spowalnia proces starzenia się. Co ciekawe, czystek pomaga usunąć z organizmu metale ciężkie, które zawarte są między innymi w papierosach.
Picie herbaty z czystka polecane jest także mężczyznom, którzy cierpią na przyrost prostaty, gdyż roślina charakteryzuje się silnym działaniem antyproliferacyjnym oraz cytotoksycznym. Oprócz tego, czystek pomaga w leczeniu boreliozy, łupieżu, trądziku i egzemy, grzybicy (zarówno skóry, jak i paznokci), przy infekcji zatok i górnych dróg oddechowych, a także w przypadku zarażenia bakteriami Helicobakter Pylori, które są jednym z powodów powstawania wrzodów żołądka.

Czystek powinny pić także osoby chcące uchronić się przed różnymi chorobami serca i układu krwionośnego. Z racji tego, że czystek rozpuszcza zatory i zakrzepy krwi, polecany jest szczególnie tym, którzy mają niedokrwienną chorobę serca. Wszystko dzięki wspomnianym już polifenolom, które chronią także naczynia krwionośne i zapobiegają tworzeniu się blaszek miażdżycowych.

Po herbatkę powinny sięgnąć także ci, którzy mają problem z nieprzyjemnym zapachem skóry, spowodowanym na przykład nadmierną potliwością. Po kuracji czystkiem można zaobserwować zmianę zapachu ciała na mniej drażniący i nieprzyjemny.

Jeśli szukamy naturalnych sposobów na wybielenie zębów, odpowiedź jest jedna – płukanie jamy ustnej herbatką z czystka! Dzięki niej nie tylko wybielimy zęby, ale także zadbamy o higienę całej jamy ustnej.
Jeśli żaden z tych argumentów do nas jednak nie przemawia, a należymy do tych szczęśliwców, którzy posiadają w domu zwierzęta również w tym przypadku można skorzystać z działania czystka. Dzięki niemu nasi czworonożni przyjaciele w naturalny sposób pozbędą się pcheł i kleszczy.

Wniosek jest zatem jeden. Chcesz się oczyścić? Pij czystek!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.