Arnika górska

Arnika górska ( łac. Arnica montana L) to roślina z rodziny astrowatych, występująca także pod innymi popularnymi nazwami jak: kupalnik górski, pomórnik oraz tranek górski.

arnika gorska

Obszar występowania rośliny

Występuje licznie na terenach górskich i podgórskich kontynentu europejskiego. Możemy ją spotkać w górskich lasach i na pastwiskach centralnej Europy, Pirenejach, na Syberii, w Kanadzie. Arnika Górska rośnie także na północno-zachodnich terenach Stanów Zjednoczonych. Na terenie Polski arnika górska rośnie w Karpatach, Bieszczadach, Sudetach. Możemy ją także spotkać na Pomorzu, Suwalszczyźnie i Śląsku. Należy pamiętać o tym, że w Polsce, arnika górska objęta jest ścisłą ochroną.

Charakterystyka

Arnika górska to roślina niezwykle aromatyczna, wieloletnia. Kwiaty rośliny są żółte i bardzo podobne do tradycyjnej stokrotki. Arnika wzrasta do wysokości dwudziestu- sześćdziesięciu centymetrów. Ma łodygę wzniesioną, nierozgałęzioną i owłosioną. Liście mają kształt podługowato-jajowaty. Tworzą rozetę. Okres kwitnienia rośliny przypada na połowę lata ( sierpień) i trwa do wczesnej jesieni. Arnika górska do prawidłowego wzrostu potrzebuje gleby piaszczystej, o odczynie kwaśnym, bogatej w humus. Rośnie dobrze na stanowiskach słonecznych. Bardzo dobrze rośnie w ogródkach skalnych, jako roślina dekoracyjna.

Zastosowanie arniki górskiej

Wyciąg z arniki jest bardzo często stosowany w medycynie sportowej. Doskonale wpływa na proces leczenia groźnych zwichnięć, brzydko wyglądających siniaków czy gojenie się trudnych w leczeniu ran. Roślina ta bywa używana również w leczeniu szoku. Z powodzeniem homeopaci używają arniki jako skutecznego środka, zarówno do użycia zewnętrznego jak i wewnętrznego. Doskonale leczy zapalenie kości i stawów, bóle mięśni występujące podczas ćwiczeń podjętych po długotrwałej przerwie. Swoimi właściwościami leczy problemy skórne związane z występowaniem egzemy, czyraków i ropni. Za pomocą arniki leczy się także wstrząsy. Kremy z arniką przynoszą natychmiastową poprawę źle wyglądającym i przemęczonym oczom. Napary z arniki górskiej leczą nocne moczenie się dzieci spowodowane przez koszmary senne.

Arnika górska w przemyśle kosmetycznym

W związku z występowaniem w arnice, laktonów seskwiterpenowych (helenalina, dwuhydrohenelanila), flawonoidów oraz olejków eterycznych, z powodzeniem jest ona stosowana w przemyśle kosmetycznym. Głównie jest odpowiedzialna za poprawę stanu cery z problemami naczyniowymi. Z uwagi na swoje bogate właściwości arnikę możemy spotkać w licznych kosmetykach do pielęgnacji skóry. Szczególnie często, jest ona składnikiem kremów nawilżających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.