Zobacz, jakie zioła na PMS warto stosować

Dolegliwości związanie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego mogą skutecznie utrudnić życie. Dzięki stosowaniu ziół na PMS kobiety, które się z nimi zmagają mają szansę na poprawę samopoczucia.

Co pomaga na PMS?

PMS (od ang. premenstrual syndrome) według różnych szacunków może dotykać nawet ok. 90 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym. Pół biedy, jeśli objawy przypadające na ostanie dni cyklu są łagodne i bezbolesne (zatrzymywanie wody w organizmie, zwiększenie wagi). Zdarzają się jednak przypadki, że dolegliwości związane z PMS są na tyle poważne, że skutecznie utrudniają życie (np. migrenowe bóle głowy, gwałtowne wahania nastroju, bóle brzucha, wzdęcia itd.). Duża część metod na PMS polega na doraźnym ich łagodzeniu objawów (np. poprzez leki przeciwbólowe, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną). W trudnych przypadkach stosuje się farmakoterapię. Jeszcze innym sposobem jest ziołolecznictwo. Niektóre zioła na PMS mogą nie tylko niwelować skutki zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale również działać na jego przyczyny.

Najpopularniejsze zioła na PMS

Niepokalanek mnisi to jedno z najczęściej stosowanych ziół na PMS. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania prolaktyny przez przysadkę mózgową. W efekcie dochodzi do unormowania stężenia progesteronu w drugiej fazie cyklu (jego nieprawidłowy poziom ma związek z występowaniem zespołu napięcia przedmiesiączkowego w zaostrzonej formie). Kuracja niepokalankiem powinna trwać co najmniej trzy miesiące. Najczęściej stosowany jest w formie nalewki, tabletek lub naparu. Warto pamiętać, że poszczególne preparaty mogą się różnić między sobą jakością i stężeniem substancji czynnej.

ziola na pms

Innym ziołem stosowanym na PMS jest wiesiołek dwuletni. W tym przypadku terapeutyczne działanie przypisywane jest olejowi z tej rośliny.

Istnieje też sporo ziół na PMS pomocnych w łagodzeniu jego objawów. Chodzi m.in. o:

  • dziurawiec (poprawia nastrój, ma działanie łagodzące lekkie stany depresyjne);
  • koper włoski (stabilizuje pracę układu trawiennego);
  • pokrzywę i skrzyp polny (mają działanie moczopędne, zapobiegają zatrzymywaniu wody w organizmie);
  • melisę, kozłek lekarski, chmiel (łagodzą stany napięcia nerwowego).