Wspomagająca pielęgnację maska do włosów 

Uszkodzenia mechaniczne wywołane zbyt agresywnym tarciem włosom podczas suszenia, stałe ocieranie o ubrania bądź niekorzystne warunki atmosferyczne, podczas których w ciągu kilku minut palące słońce zostaje zastąpione burzową chmurą z ulewnym deszczem. Są to czynniki, które powodują efekty w postaci pozbawionych blasku włosów ze smętnie wiszącymi kosmykami czy przesuszone i zniszczone końcówki. Jest to zadanie dla maski do włosów, która dobrana do ich typu może zdziałać cuda i zapobiec uszkodzeniom, na które nieustannie narażone są włosy. 

Czy maska do włosów to odpowiednik odżywki?

maska do włosów

Główną, zauważalną na tak zwany „pierwszy rzut oka” różnicą pomiędzy maską do włosów, a odżywką jest ich odmienne nazewnictwo, co determinuje poszczególne cechy obu wspomnianych produktów i ułatwia podjęcie decyzji podczas zakupu. Mianowicie maska do włosów charakteryzuje się bogatym w składniki odżywcze składem, który posiada zdolność wnikania w głąb struktury włosa i działa od wewnątrz. Ponadto na powierzchni włosa tworzy okluzję, która chroni przed zniszczeniami, natomiast regularne stosowanie pozwala poprawić kondycję włosów. Inaczej niż w przypadku odżywek, które działają powierzchownie, a efekt jaki oferują utrzymuje się wyłącznie do kolejnego mycia. Stosowane są przede wszystkim w celu ułatwienia rozczesywania włosów i uzyskania krótkotrwałej poprawy ich wyglądu.

Rodzaje masek do włosów

Nie istnieje uniwersalna maska do włosów, która zaradzi wszystkim problemom włosowym. Ze względu na jej przeznaczenie oraz różnice w składzie wyróżnia się głównie maski:

  1. proteinowe, które jak wskazuje ich nazwa – są źródłem komponentów białkowych. Mają zdolność odbudowy włosów, poprzez wypełnienie ubytków w ich strukturze, dzięki czemu kosmyki stają się mocniejsze. 
  2. emolientowe, ich głównym zadaniem jest pokrycie włosów warstwą filmu, która zabezpiecza je przed działaniem szkodliwych czynników, a dodatkowo pomaga w zatrzymaniu nawilżenia wewnątrz, chroniąc przed jego odparowaniem. 
  3. humektantowe, inaczej nazywane nawilżającymi. Pomagają w utrzymaniu nawodnienia włosów na stałym, wysokim poziomie, co wpływa na ich elastyczność oraz większą odporność na zniszczenia. 

Jak często używać maski do włosów i na jaki czas pozostawiać? 

W zależności od stanu włosów oraz ich indywidualnego zapotrzebowania maskę do włosów nakłada się od jednego do kilku razy w tygodniu. Zaletą większości tego typu kosmetyków jest brak powodowania obciążenia, dzięki czemu dla uzyskania lepszych efektów zalecane jest pozostawienie maski na dłuższą chwilę niż kilka minut, aby składniki aktywne miały czas na wniknięcie w głąb włosa i odżywienie. Według zasady, im bardziej wymagające włosy, tym dłużej zaleca się pozostawić na nich maskę, aczkolwiek nie powinno trwać to kilka godzin, ponieważ może rozpulchnić włosy.