Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem- czym się cechuje?

Wirówka laboratoryjna służy do przygotowywania próbek poprzez rozdzielenie znajdujących się w nich substancji o różnej gęstości. Klasyczne urządzenia wyposażone są między innymi w funkcje chłodzenia, automatycznego wykrywania niewyważenia, programowania, zmniejszania szumów  czy wymiennych systemów wirników. Nowoczesne modele zostały wyposażone dodatkowo w systemy próżniowe, aby ograniczyć tarcie i utrzymać kontrolę temperatury.

Zasada działania wirówki laboratoryjnej z chłodzeniem

Wirówka laboratoryjna z chłodzeniem (sprawdź tutaj) to specjalistyczne urządzenie, które – zgodnie ze swoją nazwą- służy oddzieleniu składników próbki. Wirówki separują cząstki i struktury zawieszone w cieczy. Stosowane są w celu klarowania zawiesin, izolowania zawieszonych cząstek, oddzielania cieczy, pomiarów gęstości. Największe znaczenie w tym procesie ma siła odśrodkowa, która wywołuje rozdzielenie różnych składników mieszaniny. W rezultacie gęste cząsteczki wędrują na dno probówki, w czasie gdy lekkie cząsteczki utrzymują się w zawieszeniu. Szybkość procesu wirowania zależy jednak od kilku istotnych czynników, w tym między innymi: gęstości próbki czy prędkość obrotu.

wirówka laboratoryjna z chłodzeniem

Z czego zbudowana jest wirówka laboratoryjna?

Każda wirówka jest zbudowana według jasno określonych standardów, które wpływają na jej wydajność, skuteczność, jak i bezpieczeństwo operatorów. W środku każdego urządzenia znajduje się mocny silnik, który odpowiada za wirowanie. Wraz z silnikiem umieszczony jest wirnik, w którym są wyznaczone miejsca na pojemniki, w których znajdują się probówki z materiałem do odwirowania.