USG jamy brzusznej. Kiedy należy je wykonać? Jak przebiega?

Za pomocą prostego, nieinwazyjnego i bezbolesnego badania USG można wykonać kompleksową diagnostykę narządów ciała człowieka. Jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych jest USG jamy brzusznej, które obrazuje m.in. wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, jelita, nerki, pęcherz moczowy.

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej warto wykonywać profilaktycznie – rekomendowana częstotliwość to 2 lata. Dodatkowo, jest ono wskazane przy pojawieniu się niepokojących objawów.

Za pomocą prostego, nieinwazyjnego i bezbolesnego badania USG można wykonać kompleksową diagnostykę narządów ciała człowieka. Jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych jest USG jamy brzusznej, które obrazuje m.in. wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, jelita, nerki, pęcherz moczowy. Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej? Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej warto wykonywać profilaktycznie – rekomendowana częstotliwość to 2 lata. Dodatkowo, jest ono wskazane przy pojawieniu się niepokojących objawów. Wskazania do USG jamy brzusznej: - regularne, ostre bóle brzucha - częste dolegliwości układu pokarmowego jak biegunka, zaparcia, wymioty - wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej - znaczna utrata masy ciała - krew w kale, moczu - urazy brzucha Kobiety powinny pamiętać o profilaktycznym USG piersi Białystok to również miasto, gdzie można je wykonać. Jak przebiega badanie USG brzucha? USG jamy brzusznej to badanie wykonywane z użyciem urządzenia do ultrasonografii wyposażonego w specjalną głowicę oraz ekran, na którym lekarz widzi badany obszar. Dla pacjenta badanie to jest bezbolesne. Do badania należy się odpowiednio przygotować. Należy zgłosić się na nie na czczo – nie można jeść i pić na co najmniej 6 godzin przed wizytą. Zaleca się też wzięcie leków na wzdęcia, by zmniejszyć ilość gazów w jelitach. Gdy wskazane jest USG jamy brzusznej Białystok ma wiele gabinetów, w których badanie to jest dostępne.
https://www.cmryska.pl/usg-w-bialymstoku/

Wskazania do USG jamy brzusznej:

  • regularne, ostre bóle brzucha
  • częste dolegliwości układu pokarmowego jak biegunka, zaparcia, wymioty
  • wyczuwalne zmiany w obrębie jamy brzusznej
  • znaczna utrata masy ciała
  • krew w kale, moczu
  • urazy brzucha

Kobiety powinny pamiętać o profilaktycznym USG piersi Białystok to również miasto, gdzie można je wykonać.

Jak przebiega badanie USG brzucha?

USG jamy brzusznej to badanie wykonywane z użyciem urządzenia do ultrasonografii wyposażonego w specjalną głowicę oraz ekran, na którym lekarz widzi badany obszar. Dla pacjenta badanie to jest bezbolesne.

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Należy zgłosić się na nie na czczo – nie można jeść i pić na co najmniej 6 godzin przed wizytą. Zaleca się też wzięcie leków na wzdęcia, by zmniejszyć ilość gazów w jelitach.

Gdy wskazane jest USG jamy brzusznej Białystok ma wiele gabinetów, w których badanie to jest dostępne.