Ph metr laboratoryjny- gdzie stosować?

Pehametr, mernik ph, to specjalistyczny przyrząd wykorzystywany w pracy laboratoryjnej. Urządzenie umożliwia dokładny pomiar aktywności jonów wodoru znajdujących się w płynach na bazie wody, wskazując kwasowy lub zasadowy odczyn w jednostce pH. Produkt opiera się na różnicy powstającej między potencjałami elektrycznymi elektrody referencyjnej i elektrody pH. Ponadto znajduje także zastosowanie podczas pracy terenowej. Urządzenie zbudowane jest ze wzmacniacza elektronicznego, wyświetlacza i pary elektrod. W zestawie przenośnego przyrządu może znajdować się walizka i pakiet saszetek, które służą do kalibrowania urządzenia bezpośrednio przed pracą w terenie.

Ph metr do wody- jak używać?

Aby zbadać roztwór za pomocą pH-metru należy umieścić w naczyniu wypełnionym roztworem lub bezpośrednio w miejscu występowania badanego elementu (np. ścieki, gleba), elektrody lub sondy. Istotne znaczenie ma właściwa budowa elektrod i elektrolit będący zawartością elektrody. Do podstawowych zadań każdego laboranta należy kalibracja urządzenia bezpośrednio przed właściwym pomiarem. Można wyróżnić jednopunktową oraz dwupunktową kalibrację, a także kilka rodzajów mierników, w tym takie jak:

miernik ph
  • stacjonarny
  • przenośny (polowy)
  • urządzenia, które wykonują pomiar pH w sposób przepływowy ciągły.

Ph metr laboratoryjny- do czego służy?

Ph metr laboratoryjny służy do pomiarów w wodzie bardzo czystej, czystej, ale także w ściekach bytowych czy chemicznych. Ponadto w produktach o stałej konsystencji (np. wędliny), gleby czy past. Co więcej, pozwala na badania w wyrobach kosmetycznych, które zawierają nawet małe ilości wody.