Liofilizator – czym on jest i jak działa?

Wyposażenie placówek laboratoryjnych to najczęściej szereg specjalistycznych urządzeń, które mają zagwarantować maksymalnie optymalne warunki pracy. Oczywiście urządzenia te różnią przeznaczeniem oraz sposobem działania. Najważniejszym z nich jednak wydaje się być liofilizator. Czym ten sprzęt dokładnie jest i na jakiej zasadzie on działa?

Czym dokładnie jest liofilizator i jak on działa?

Liofilizator to urządzenie, które większości z nas może kojarzyć się po prostu z procesem liofilizacji żywności. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że jest ono wykorzystywane także w placówkach laboratoryjnych. Liofilizator jest sprzętem, który umożliwia sublimacyjne suszenie substancji. Można powiedzieć, że cały proces liofilizacji podzielony jest na cztery etapy, do których zaliczają się:

liofilizator
  • obróbka wstępna;
  • zamrażanie;
  • suszenie pierwotne;
  • suszenie wtórne.

W ten sposób można poddać procesowi suszenia nawet te substancje i produkty, które są całkowicie odporne na działanie wyższych temperatur i procesu ogrzewania.

W jaki sposób wykorzystuje się liofilizatory w laboratoriach?

Liofilizator to urządzenie, z którego może korzystać wiele branż jak np. branża gastronomiczna czy farmaceutyczna. Jednak to właśnie w laboratoriach urządzenia te spełniają jedną z najważniejszych ról. Liofilizator znacznie ułatwia pracę z różnorodnymi próbkami biologicznymi – umożliwiają suszenie i zamrażanie substancji, które następnie nazywane są po prostu liofilizatorami. Liofilizatory mogą mieć różne pojemności kondensatorów, a także odmienne funkcje dodatkowe. To z kolei znacznie ułatwia dobranie ich do potrzeb konkretnej placówki.