Praca w laboratorium należy do jednych z bardziej ryzykownych. Obecność chemicznych odczynników i prowadzenie skomplikowanych badań wymaga od pracowników nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także i odpowiedniej uwagi. Dużą rolę w zapewnieniu im bezpieczeństwa odgrywają krzesła laboratoryjne. Jednak ich wybór i dopasowanie może sprawiać wiele problemów. Wobec tego, jakie są idealne krzesła do laboratorium?
Krzesła laboratoryjne – z jakich materiałów powinny być wykonane?
Krzesła laboratoryjne muszą być przystosowane do pracy w nieco bardziej ryzykowanych warunkach. Zdarza się, że zostaną one poplamione, zabrudzone substancjami, które mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Wobec tego, idealne krzesła laboratoryjne powinny mieć:
- siedzisko wykonane z trwałych materiałów – zwykle stosuje się tu odporne i mocne włókna sztuczne, które mogą być dodatkowo pokryte odpowiednimi powłokami;
- stelaż wykonany z aluminiowych elementów – alternatywnie stosuje się także stal chirurgiczną. Jest ona odporna na korozję, a także na wszelkie odkształcenia;
- koła wykonane z kauczuku – ruchome elementy krzesła laboratoryjnego – koła – powinny być wykonane z elastycznego i trwałego materiału. Obecnie jednym z najlepszych jest właśnie kauczuk.
Takie krzesła laboratoryjne będą cechowały się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W efekcie przetrwają w laboratorium przez wiele lat.
Jakie funkcjonalności powinny posiadać krzesła lanoratoryjne?
Krzesła laboratoryjne powinny również zapewniać pracownikom wyjątkową wygodę. Wobec tego ważne jest, by posiadały one np. regulację wysokości oraz regulowane oparcie i podłokietniki. Dzięki temu takie krzesła laboratoryjne dopasują sie do anatomii każdego pracownika. Ważne jest także profilowane oparcie, które zagwarantuje wsparcie kręgosłupa.