Jakie maski antywirusowe nosić

W czasach pandemii maski antywirusowe są jednym ze środków ochrony osobistej, których noszenie jest zalecane na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów masek antywirusowych i w tym artykule przedstawimy, jakie maski antywirusowe najlepiej nosić.

Maski antywirusowe z oznaczeniem FFP3 lub N99

Są to maski, które zapewniają najlepszy stopień ochrony dróg oddechowych. Ten rodzaj masek w założeniu filtruje około 99% cząsteczek chorobotwórczych, które w przypadku braku maski dostałyby się do naszego układu oddechowego.

Maski antywirusowe z oznaczeniem FFP2 lub N95

Tego rodzaju maski filtrują około 95% cząsteczek chorobotwórczych znajdujących się w powietrzu. Są one jednymi z najpopularniejszych masek antywirusowych dostępnych obecnie na rynku. Są one nieco mniej skuteczne od masek typu FFP3/N99, jednak do prewencyjnej ochrony dróg oddechowych w życiu codziennym są całkowicie wystarczające.

Maski antywirusowe z oznaczeniem FFP1 lub N80

Te maski są w teorii najmniej skuteczne jeśli chodzi o filtrowanie zanieczyszczeń i cząsteczek chorobotwórczych zawartych w powietrzu. Są one jednak wciąż skuteczniejsze od masek bawełnianych lub jednorazowych, które nie posiadają żadnego certyfikatu. Stosuje się je czasami w przemyśle budowlanym oraz spożywczym.