Do czego służy mieszadło magnetyczne?

Laboratorium to miejsce, gdzie liczy się wysoka precyzja używanych narzędzi oraz czystość materiału poddawanego badaniom. Jednym z narzędzi, które umożliwia przeprowadzanie badań w odpowiednich warunkach, jest mieszadło magnetyczne. Stosowane jest ono do bezkontaktowego mieszania badanych cieczy. Na czym opiera się jego działanie i jakie są rodzaje mieszadeł magnetycznych?

Jak działa mieszadło magnetyczne?

Zasada działania mieszadła oparta jest na polu magnetycznym o charakterze rotującym i zmiennym. Do przeprowadzenia procesu mieszania przy użyciu mieszadła magnetycznego konieczne jest wykorzystanie kolby lub innego szklanego pojemnika na ciecz. Mieszadło magnetyczne pracuje z mieszadełkiem zwanym dipolem. Dipol umieszczamy w szkle z cieczą, która ma zostać wymieszana. Następnie dzięki wytwarzaniu przez urządzenie pola zmiennego dipol podąża za nim i tym samym miesza znajdujący się w szkle płyn. Takie działanie pozwala, jak już wcześniej wspomniano, na mieszanie cieczy w sposób bezkontaktowy.

mieszadło magnetyczne z kolbą wypełnioną cieczą

Mieszadło magnetyczne – rodzaje

Mamy dwa rodzaje mieszadeł magnetycznych dostępnych tutaj, przy czym różnią się one ze względu na to, w jaki sposób generowane jest pole magnetyczne. Tym samy wyróżniamy mieszadło magnetyczne o układzie statycznym. Pole wytwarzane jest przez zespół elektromagnesów stałych, które naprzemiennie włączają się i wyłączają. Drugim rodzajem są mieszadła magnetyczne z blatem, który zintegrowany jest z magnesami. Sam blat rotuje poprzez napęd pochodzący z silnika elektrycznego. Drugie z mieszadeł daje zdecydowanie większe możliwości w tym łączenie z płytą grzewczą do podgrzewania cieczy.