Butle na tlen medyczny – niezbędne wyposażenie jednostek ratowniczych

Ratowanie życia poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach to zadanie przede wszystkim jednostek ratowniczych – ratownicy pojawiają się na miejscu najszybciej jak to możliwe i niezależnie od pory dnia oraz pogody. Konieczne również muszą dysponować sprawnym sprzętem, który może uratować poszkodowanym życie oraz zdrowie – obowiązkowym elementem wyposażenia jest m.in. tlen.

Butla do tlenu medycznego

Tlen jest niezwykle ważny w akcjach ratowniczych – podaje się go w bardzo różnych sytuacjach, w tym między innymi wtedy, gdy dochodzi do zawału mięśnia sercowego, istnieje ryzyko niedotlenia tkanek, przy zatruciach tlenkiem węgla, a także przy niektórych chorobach, np. astmie czy mukowiscydozie. Koniecznie może być także podanie tlenu przy oparzeniach termicznych. Ekipa ratunkowa musi więc dysponować sprawnym sprzętem, który umożliwi podanie tlenu poszkodowanym w wypadkach.

Właściwości butli na tlen medyczny

Butle na tlen medyczny zawsze sprzedawane są puste – tlen medyczny zakupuje się osobno w specjalnych hurtowniach z takimi produktami. Mogą odznaczać się one różną pojemnością, np. od 2 – 10 litrów. Różnią się także pod względem materiału, z jakiego zostały wykonane – najczęściej jest to stal lub aluminium. Konieczna jest także ich regularna legalizacja – tylko wtedy mogą być stosowane w akcjach ratowniczych.

butle na tlen medyczny

Aby możliwe było podanie tlenu poszkodowanym, konieczne jest posiadanie specjalnego reduktora, niektóre jednostki wyposażone są także w specjalny rozdzielacz, który umożliwia podanie tlenu większej ilości poszkodowanym równocześnie.

Butle na tlen medyczny muszą także posiadać odpowiednie certyfikaty oraz atesty, aby możliwie było z nich korzystanie w akcjach ratowniczych. Innym wymogiem jest zgodność ze standardem wyposażenia zestawu ratowniczego według odgórnych wytycznych dla takich jednostek.