pokrzywa zwyczajna

Zioła na wypadanie i porost włosów

Zioła są dobre na wszystko, również na wypadanie i porost włosów. Stosowane od tysięcy lat w kosmetologii i medycynie udowadniają, że potencjał zdrowia i urody drzemie w otaczającej nas naturze, jest na wyciągniecie ręki. Odpowiednio dobrane ziołowe wcierki i płukanki mogą okazać się zbawienne dla naszych włosów. Działając przeciwzapalnie i przeciwłupieżowo, regenerują, wzmacniają, stymulują porost włosów, a nawet zapobiegając ich nadmiernemu wypadaniu.

Pamiętajmy jednak, by traktować zioła głównie jako środki zapobiegawcze i pielęgnacyjne, a w przypadkach poważnych chorób włosów i skóry głowy jedynie jako uzupełnienie kuracji. Wtedy może to być po prostu za mało, a zależy nam nie tylko na pozbyciu się objawów, ale przede wszystkim na likwidacji przyczyny problemu. Jeśli przyczyna kryje się we wnętrzu organizmu, zewnętrzne stosowanie ziół na pewno jej nie usunie.

Co oferują nam zioła? Wybierz najlepsze dla siebie

Zależy ci na przyspieszeniu porostu włosów? – tatarak zwyczajny, żeń-szeń, nasturcja, rozmaryn, skrzyp polny, kocimiętka, szałwia, kozieradka

Chcesz zapobiec wypadaniu włosów? – pokrzywa, korzeń łopianu, tatarak zwyczajny, żeń-szeń, rozmaryn, pszenica

Dokucza ci łupież? – bylica bożego drzewka, ziele przytulii czepnej, korzeń łopianu, pokrzywa, kozieradka

Przechodzisz stany zapalne skóry głowy? – brzoza, amia, mięta, rumianek, melisa, lipa drobnolistna

Skarżysz się na łojotok? – chmiel, lawenda, tatarak zwyczajny, pokrzywa

Masz łamliwe włosy? – żeń-szeń, skrzyp polny, pokrzywa, chmiel, amia, szałwia

Wiele z ziół objawia kilka dobroczynnych właściwości jednocześnie, co pozwala czerpać z nich dodatkowe korzyści.

Ponadto, najlepsze działanie bakteriobójcze wykazują lawenda, szałwia i lipa drobnolistna, zaś w walce z grzybicą pomaga melisa.

Jeśli chcesz rozjaśnić włosy, sięgnij po rumianek, a jeśli przyciemnić, po rozmaryn lub szałwię.

Jak stosować zioła na wypadanie i porost włosów?

Niestety jest to dość czasochłonne i wymaga systematyczności – zioła nigdy nie zadziałają od razu, trzeba je stosować przez dłuższy czas, codziennie. Jeśli nie masz do tego cierpliwości lub zwyczajnie szkoda Ci czasu, pamiętaj, że ekstrakty z ziół są także jednym z ważnych składników suplementów (tabletek) na wzmocnienie włosów. To sprawdzona alternatywa, choć oczywiście nieco bardziej kosztowna.

Wcierkę najlepiej przygotować w proporcjach dwóch czubatych łyżeczek ziół na 100 ml wody. Można oczywiście mieszać dwa czy trzy zioła naraz. Przez kwadrans gotujemy na wolnym ogniu, przecedzamy i odstawiamy do schłodzenia. Dokładnie (ale bardzo delikatnie) wmasowujemy we włosy i skórę głowy. Najlepiej, jeśli używamy jej na włosy wcześniej umyte i lekko wysuszone. Dla wygodniejszej aplikacji możemy wyposażyć się w butelkę z atomizerem lub strzykawkę bez igły.

Do płukanki używamy znacznie więcej wody w stosunku do ziół niż przy wcierce. Polewamy nią umyte włosy i skórę głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.