Żeń-szeń

Tę niezwykłą bylinę ceni zarówno kosmetyka, jak i medycyna. Żeń-szeń jest jedną z najcenniejszych dla zdrowia i urody roślin, z której chętnie korzystano już przed wiekami. Ta niewysoka bylina znana jest z długowieczności – znane są przypadki, że żeń-szeń doczekał swych setnych urodzin.

żen szeń
fot. yarra64, źródło: http://www.flickr.com/photos/yarra64/234368934/, licencja: Creative Commons

Szczególnie ceniony jest jego korzeń – mięsisty, wyróżniający się żółtą barwą. Ta roślina szczególnie popularna jest w Chinach, Japonii oraz w Korei. Idealnym środowiskiem dla niej są górskie lasy, szczególnie lasy cedrowe. Żeń-szeń, który znany i ceniony był już przed wiekami we wschodniej medycynie, zazwyczaj pojawia się na specjalnych uprawach. Wymaga on jednak wiele, a jego uprawianie wymaga i sporej wiedzy, i ogromnej wytrwałości.

Wysiłek włożony w uprawę tej rośliny opłaca się, o czym doskonale wie i medycyna, i kosmetyka. W kosmetyce suchy wyciąg z korzenia jest stosowany jako dodatek zarówno do płynów do pielęgnacji twarzy, jak i odżywczych kremów. Można się z nich spotkać również w wielu maseczkach kosmetycznych, w których wykorzystywany jest głównie ze względu na swe „odmładzające” właściwości. Szeń-szeń odmładza też cały organizm, dlatego też jest ważnym składnikiem naturalnych leków oraz suplementów diety. Wiadomo, że dzięki tej roślinie można nie tylko dłużej cieszyć się sprawnością fizyczną, ale i umysłową. Ta roślina rewelacyjnie wpływa na pracę mózgu i pozwala dłużej cieszyć się dobrą pamięcią. Nic dziwnego, że w preparatach leczniczych dla osób starszych wyciąg z tej wyjątkowej rośliny zajmuje bardzo ważne miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.