maliny

Uprawa malin w 5 krokach

Chyba każdy z was uwielbia maliny. Jest to pyszny i jednocześnie bardzo popularny owoc. Posiada on jeszcze jedną zaletę – jego krzew owocowy można uprawiać w przydomowym ogródku w całej Polsce, ponieważ jest mrozoodporna. Wytłumaczę krok po kroku jak hodować własne krzewy malin od zasadzenia aż po zbiory.

Krok 1

Najpierw należy zdecydować jaką odmianę mamy zamiar posadzić do wyboru są 2 opcje:

Maliny letnie – Ta odmiana charakteryzuje się przede wszystkim tym, że przez cały rok tylko jednorazowo obradza w owoce, za to plon jest bardzo wydajny a maliny bardzo łatwo się zbiera. Krzew owocuje od lipca do sierpnia.

Maliny Jesienne – Te z kolei rodzą owoce dwa razy w rok, lecz w przeciwieństwie do poprzedniczki plon jest mniejszy a zbieranie malin jest nieco trudniejsze spowodowane jest to tym, że owoce ciężej oderwać od szypułek. Krzew owocuje od sierpnia do późnej jesieni.

Krok 2

Gdy wybraliśmy już odpowiednią dla nas odmianę pora przystąpić do wyboru stanowiska dla krzewów takowe powinno spełniać wszystkie z wymienionych warunków :

  • Dostęp do światła
  • Przyjazna dla krzewów malinowych temperatura (ciepła)
  • Teren powinien być przewiewny, tzn odsłonięty od wiatru

Krok 3

Jeśli posiadacie już dobre stanowisko warto przed zasadzeniem sprawdzić glebę.
Odpowiednia gleba powinna być próchniczna, żyzna nie za sucha i nie za wilgotna PH powinno wynosić około 5, 5 – 6, 5. Inne podłoża np suche czy piaszczyste nie nadaje się do sadzenia krzewów.

Krok 4

Najwyższa pora przystąpić do sadzenia powinno się to robić późną jesienią lub wczesną wiosną (zalecane w chłodniejszych klimatach, lecz wymaga częstszego podlewania) krzewy powinny być sadzone dosyć płytko a podsypując ziemie wokół rośliny należy ją dobrze ubić.

Krok 5

Gdy roślina została już posadzona pozostaje oczekiwać na owoce, by plony były znacznie wydajniejsze krzew powinno się często podlewać i co jakiś czas nawozić powinien być to nawóz bogaty w minerały i powoli uwalniający azot dzięki takim zabiegom zbiór powinien być znacznie większy a roślina silniejsza i bardziej odporna na czynniki szkodliwe jak np choroby.

Po upływie czasu na naszych krzewach powinny pojawić się duże czerwone owoce, gdy mają odpowiednią barwę (lekko ciemna czerwień) i są słodkie w smaku można przystąpić do zbiorów zebrane owoce można wykorzystać do różnego rodzaju soków, deserów lub najzwyczajniej zjeść prosto z krzewu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.