Szałwia lekarska

Jest powszechnie znana jako roślina lecznicza, może być też stosowana jako przyprawa. Szałwia lekarska to jedno z tych ziół, które mają nie tylko wyjątkową moc, ale i szerokie możliwości zastosowania. Już w średniowiecznej Francji była ona wysoko oceniana, jej lecznicze właściwości dość szybko zauważyli i mieszkańcy Sycylii. Dziś nadal chętnie korzystamy z jej właściwości. W jaki sposób?

szalwia lekarska
fot. H. Zell, źródło: http://commons.wikimedia.org/, licencja: Creative Commons

Szałwia to przede wszystkim zioło, z którego chętnie korzysta do dziś medycyna naturalna. Szałwia jest cennym lekiem na wiele dolegliwości. Jej siła polega na wysokiej zawartości olejków eterycznych oraz cennych witamin z grupy B oraz witamin: A i C. Znajdują się w niej także korzystne dla zdrowia kwasy organiczne. Liście szałwii są powszechnie stosowane jako lek pomagający w stanach zapalnych. To zioło doskonale radzi sobie również z bakteriami, jest też skutecznym środkiem dla tych, którzy zbyt mocno się pocą. Szałwia pomaga obniżyć poziom cukry we krwi, ma też korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego.

Płukanka z tej rośliny jest pomocna w pielęgnacji jamy ustnej. Chroni ona zęby i dziąsła przez stanami zapalnymi oraz szkodliwymi bakteriami. Szałwia może być stosowana i zewnętrznie, a sporządzone z jej pomocą okłady korzystnie wpływają na skórę i pomagają w przypadku trudno gojących się ran. Okłady takie mogą być pomocne również przy naciągniętych ścięgnach oraz przy stłuczeniach.

Jako lecznicze zioło szałwia jest znana doskonale. A jak radzi sobie jako przyprawa? Jako dodatek do dań szałwia w kuchni polskiej jest stosunkowo rzadko używana, jednak w Hiszpanii, w Anglii oraz we Francji sięga się po nią chętnie. Jest bardzo dobrym dodatkiem do tłustych mięs oraz do takich ryb, jak śledzie czy węgorze. Znane są też przepisy na podroby doprawiane szałwią, w tym na wątróbkę przyprawioną świeżymi listkami tej rośliny. Pasuje też do dziczyzny oraz dań jarskich, bywa też częstym dodatkiem do marynat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.