Propolis

O tym, że miód pszczeli jest jednym z najzdrowszych produktów dla człowieka, wiadomo od wieków. Jednak od pracowitych mieszkańców uli dostajemy jeszcze jeden cenny produkt: propolis, czyli kit pszczeli. Używał go najsłynniejszy starożytny lekarz grecki – Hipokrates, a starożytni kapłani egipscy wierzyli, że propolis zapewnia długowieczność. Również obecnie kit pszczeli jest znanym naturalnym środkiem na wiele schorzeń, sprzedawanym w różnej formie: naturalnej, tabletek, maści i kropli.

propolis

Skąd się bierze i co to jest propolis?

Kit pszczeli to nic innego, jak lepka substancja żywiczna służąca pszczołom do uszczelniania i dezynfekcji gniazda, a nawet balsamowania martwych owadów. Powstaje ona z wydzielin młodych pączków niektórych drzew (np. brzoza, topola, czereśnia, sosna, jodła, kasztanowiec) i innych roślin, które pszczoła zbiera swoimi żuwaczkami i potem przenosi do gniazda, gdzie następnie robotnice wykorzystują ją do kitowania ścian. Kitowanie chroni gniazdo przed wiatrem i zimnem, a także zabezpiecza go przed grzybami, pleśniami i wirusami. Człowiek pozyskuje propolis dzięki wykorzystaniu specjalnych siatek lub beleczek, które prowokują pszczoły do intensywniejszego kitowania.

Cenne składniki

Propolis składa się w większości z żywic, wosku, garbników, olejków eterycznych i pyłków. Liczne badania naukowe wykazały, że w kicie pszczelim znaleźć można kilkaset związków chemicznych, których działanie wzmacnia efekt synergizmu. Do najważniejszych prozdrowotnych składników propolisu należą: bioflawonoidy (bardzo duże ilości!), witaminy A, E i C, D z grupy B, biotyna, aminokwasy, żelazo, selen, cynk, miedź, chrom, krzem.

Na jakie schorzenia pomaga propolis?

Pszczoły wykorzystują kit, ze względu na jego właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, i to właśnie one jako pierwsze zaczęły być wykorzystywane przez człowieka. Zauważono, że użycie propolisu przyśpiesza gojenie ran nie pozostawiając blizny i regenerację tkanek. Dziś stosowany jest z dobrym skutkiem przy oparzeniach, odmrożeniach, odleżynach i owrzodzeniach, a nawet trudno gojących się ranach pooperacyjnych.

Propolis niszczy nie tylko bakterie jak antybiotyk, ale także wirusy, dlatego pomaga w zapobieganiu i leczeniu przeziębienia, grypy, zapalenia ucha i krtani, jamy ustnej, gardła i migdałków, hamując nie tylko rozwój choroby, ale również wzmacniając układ odpornościowy.

Kit pszczeli działa zbawiennie na układ pokarmowy. Pomagając niszczyć bakterie Helicobacter pylori ułatwia zwalczenie choroby wrzodowej żołądka. Pomaga w stanach zapalnych wątroby i woreczka żółciowego.

Preparatów z propolisem używa się także przy zapaleniu pęcherza moczowego oraz jako terapię wspomagającą leczenie wszelkich zakażeń ginekologicznych.

Stosowany w chorobach reumatycznych łagodzi procesy zapalne oraz hamuje niszczenie chrząstki stawowej.

Z pozostałych właściwości propolisu warto wymienić: regulowanie ciśnienia krwi, obniżenie cholesterolu, zapobieganie zawałom, likwidowanie żylaków i hemoroidów, hamowanie namnażania komórek nowotworowych, leczenie paradontozy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.