Oliwa w zdrowej diecie

Jest najlepszym dowodem, że zdrowa dieta nie musi wykluczać obecności tłuszczu. W menu, z którego korzysta się w krajach śródziemnomorskich, jest znana i ceniona już od kilku tysięcy lat. Współczesne przepisy również bardzo chętnie uwzględniają jej obecność, a dietetycy podkreślają, że dieta z jej udziałem może przynieść wiele korzyści każdemu z nas.

Oliwa to zdrowy tłuszcz, którego obecność uwzględniają m. in. przepisy na smaczne i zdrowe sałatki. Jak to się stało, że w czasach, gdy tłuszcze traktuje się jako wroga numer jeden, oliwa nadal cieszy się tak wielkim uznaniem? Jak to jest, że w dobie mody na szczupłą sylwetkę, ten tłuszcz jest zalecany przez specjalistów od zdrowego żywienia?

Oliwa, będąca jednym z podstawowych składników kuchni śródziemnomorskiej, jest przede wszystkim cennym składnikiem smacznego menu. Jest też zdrowa, a jej wyjątkowe właściwości znane i cenione były już w starożytnym Rzymie. Zachwycał się nią sam Ramzes II, a i dziś popularność oliwy jako naturalnego leku na wiele dolegliwości nie maleje. Dla wielu z nas jest ona szansą na to, by pogodzić zamiłowanie do smażonych potraw z troską o zdrowie. Jest też ważnym składnikiem sałatek i surówek.

Choć jest tłusta, nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego serca. Wszystko to sprawia, że oliwa cieszy się wielkim uznaniem. Co więcej – potwierdzenie faktu, iż ten tłuszcz pomaga utrzymać poziom cholesterolu w normie, stało się dodatkowym powodem sięgania po oliwę jeszcze chętniej. Wiadomo również, że właściwości oliwy mogą zapewniać nam dodatkową ochronę przed wystąpieniem chorób nowotworowych.

Z tego też względu zaleca się, by dieta osób starszych uwzględniała obecność oliwy. Dodatkową zachętą do wprowadzenia tego tłuszczu do menu może być fakt, iż oliwa bardzo dobrze wpływa na krew i hamuje jej krzepliwość. Oliwa, dzięki której ludzki organizm wolniej się starzeje, dobrze chroni też przed miażdżycą. Nic dziwnego, że w zdrowej diecie zajmuje ona coraz ważniejsze miejsce. Sięganie po ten wyjątkowy produkt każdemu z nas wyjdzie na zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.