Nagietek

„Nagietek lekarski – Twój domowy, zielony lekarz”

Roślina o sympatycznej nazwie Nagietek lekarski przywędrowała do nas z rejonów śródziemnomorskich i zgodnie z nazwą pomaga naszemu zdrowiu niczym lekarz. Tego popularnego zioła można używać w wielu naszych przypadłościach. Działa rozkurczowo, przeciwgrzybicznie, żółciopędnie i przeciwzapalne. Nieźle, prawda?

nagietek lekarski

Nagietka można używać też w kuchni. Ozdobi sałatkę warzywną i owocową, a specjalnie przygotowany doda ubraniu subtelnej, żółtej odcieni. Lekarstwo, barwnik, kosmetyk? Jedna roślina, wiele zastosowań. Łacińska nazwa tego kwitnącego od czerwca do września zioła to Calendula officinalis, ale Tobie bardziej przyda się wiedza…

Jak się nim leczyć?

Zastosowanie znajdzie na przykład przy stanach zapalnych skóry. Jak go stosować? Otóż po zebraniu tego zioła musisz je suszy w przygotowanym miejscu (34-45 stopni Celsjusza). Dokładnie chodzi o koszyczki nagietka i kwiaty języczkowe, również wysuszone rzecz jasna.

Co wydobędę z Nagietka lekarskiego i co on właściwie daje?

Nagietek zawiera fitosterole, flawonoidy, olejek eteryczny, glikozydy, saponiny triterepenowe i kartenoidy – jednym słowem wiele dobrego dla Twojego ciała. Wszechstronność tego zioła czyni je rośliną renesansu. Gdyby była człowiekiem, na pewno byłaby cenioną, uzdolnioną i inteligentną osobą.

Nagietek może służyć jako ozdoba, ale Tobie raczej chodzi o jego inne walory. Znacznie przyśpiesza gojenie się ran, najpierw nałóż nagietek, dopiero później plaster i zobaczysz efekty. Nagietka możesz używać także przy stanie zapalnym jamy ustnej, gardła lub przy żylakach. Zioło te przyda się również cierpiącym na wrzody czy tym, którym doskwiera problem jelitowy. Jest doskonałym przykładem, że medycyna naturalna może być skuteczna i nie jest to jedynie wymysł naszych babć.

Dla kogo w szczególności poleca się nagietka?

Napar z tego zioła ma zbawienny wpływ na kobiece dolegliwości związane z higieną intymną. Łagodzi upławy i świąd, a przy tym obniża poziom bóli menstruacyjnych. Prowadzi więc to do tego, że nagietek działa wzmacniająco. Zwiększa odporność immunologiczną i bakteryjną poprzez zawartość saponiny trójprenowej. Jeśli człowiek nie choruje, to poprawia się też jego nastrój. Doskonale sprawdza się do tego olejek eteryczny, który obniża ciśnienie i spowalnia tętno. Zachęcam do kąpieli z dodatkiem nagietka – relaks i leczenie w jednym. Zioło te pomaga również osobom z problemami wydalniczymi, przyśpiesza metabolizm i łagodzi procesy trawienne. Wracając do zastosowań kosmetycznych, warto zauważyć zbawienny wpływ nagietka na trądzik i zmiany skórne na twarzy. Wszechstronnie uzdolniona roślina, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.