Lebiodka Pospolita (oregano)

Lebiodka pospolita to nic innego jak znane nam wszystkim oregano ( łac.Origanum Vulgare ). Jest to roślina występująca pod wieloma nazwami: lebiodka pospolita, macierzyca, macierduszka, macierzanka wysoka, dziki majeranek.

oregano

Występowanie lebiodki zwyczajnej

W stanie dzikim roślina występuje w Europie, Azji i obydwu Amerykach. Lebiodka rośnie także na terenie całej Polski i jest rośliną dość pospolitą. Lebiodka pospolita zalicza się do grupy roślin jasnotowatych Labiatae. Z uwagi na fakt, że występowanie tej rośliny jest szczególnie charakterystyczne dla wzgórze Grecji, stąd też nazwa oregano wywodzi się z Greki i oznacza oros- góra, ganos- radość. W dokładnym tłumaczeniu znaczy piękno gór.

Lebiodka pospolita w historii

W antycznej Grecji oregano utożsamiało radość i szczęście. Z kolei w starożytnym Egipcie oregano zostało poświęcone Ozyrysowi i było wplatane do wieńców zakładanych podczas obrzędów rytualnych. Oregano to jedna z najstarszych znanych roślin zioło leczniczych. Starożytni Grecy traktowali lebiodkę jako panaceum na wszelkie dolegliwości zdrowotne. Według starożytnych wierzeń lebiodka to także roślina będąca niezawodnym afrodyzjakiem. Kto raz poda ją wybrance lub wybrankowi, ma zagwarantowana jego bądź jej miłość, aż do końca swoich dni. Współcześnie oregano znalazło zastosowanie w kuchni. Możemy go spotkać w większości mieszanek ziół śródziemnomorskich.

Jak wygląda lebiodka pospolita?

Lebiodka pospolita to roślina, która osiąga maksymalnie 1 metr wzrostu. Przeciętnie jednak rośnie do 45 cm wysokości. Łodygę ma silnie rozgałęzioną, sztywną. Tworzy kwiatostany, które składają się z licznych, drobnych wargowych kwiatów w kolorze różowym lub białym. Kwiaty wytwarzają silny, charakterystyczny ziołowy zapach, który jest doskonałym wabikiem dla pszczół i motyli. Bardzo często zdarza się, że kwiaty są ukryte pośród bujnych, złoto żółtych liści, o charakterystycznym owalnym kształcie. Liście lebiodki są pokryte licznymi włoskami, są silnie unerwione i wytwarzają bardzo silny aromat. Lebiodka pospolita kwitnie w sezonie letnim, który trwa od początku lipca, aż do końca września. Porą zimową liście oregano przechodzą w stan wegetacji. Ziele lebiodki zawiera olejek eteryczny, który składa się z tymolu, karwakrolu i seskwiterpeny oraz flawonoidy. W skład olejku wchodzą także garbniki oraz kwasy: kawowy i ursolowy, fitosterole i witaminę C.

Zastosowanie lebiodki pospolitej

Obecnie zostało poznanych i wyodrębnionych wiele podgatunków i odmian, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, lecznictwie i dekoracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.