Dziurawiec

Ten niski półkrzew o charakterystycznych, żółtych kwiatach, od dawna zaliczany jest do grona wyjątkowo popularnych roślin leczniczych. Dziurawiec zwyczajny, bo o nim mowa, z pewnością zasługuje na uwagę. Jak można skorzystać z jego leczniczych właściwości? W jakich dolegliwościach może się on okazać cennym i skutecznym lekiem?

dziurawiec zwyczajny
fot. Udo Schmidt, źródło: http://www.flickr.com/photos/coleoptera-us/8070411635/, licencja: Creative Commons

Suszone ziele dziurawca to stary i wyjątkowo cenny surowiec zielarski. Znajdują się w nim garbniki oraz olejki lotne, które korzystnie wpływają na zdrowie. Cenione są też świeże kwiaty dziurawca.

Jako naturalny lek dziurawiec ceniony jest za swe właściwości przeciwskurczowe. Pomaga on również przy zbyt silnym napięciu nerwowym, jest jednocześnie skutecznym pogromcą bakterii. Już w czasach starożytnych dziurawiec był ceniony jako uniwersalny lek, który dziś ceniony jest przede wszystkim jako lek wspierający wątrobę oraz pracę przewodu pokarmowego. Często bywa też stosowany przy stanach zapalnych dróg żółciowych oraz przy tych schorzeniach wątroby, za które odpowiedzialne są związki toksyczne.

Napar lub nalewka z dziurawca może też pomóc osobom wyczerpanym, którym niezbędne jest dodatkowe wsparcie. Migrena i bezsenność to kolejne dolegliwości, w których pomocny może się okazać napar z tej popularnej rośliny. Ziele dziurawca bywa też często stosowane jako lek wspierający przy takich chorobach, jak zapalenie stawów czy gościec stawowy. Ta roślina może być też pomocna w leczeniu chorób skórnych. Tu największe znaczenie mają jej właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.