plaża

Bezpieczne opalanie – jak uniknąć oparzenia

Sezon letni dla wiekszości z nas kojarzy się przede wszytkim z wakacjami nad morzem lub jeziorem oraz z wypoczynkiem na słonecznej plaży. Te właśnie miejsca, w kraju i zagranicą są najchętniej wybierane przez urlopowiczów. Tylko w okresie letnim można zadbać o piękną i naturalną opaleniznę. Mimo ostrzeżeń lekarzy przed nadmiernym opalaniem, wiele osób zapomina o podstawowych zasadach bezpiecznego opalania, co często skutkuje poważnymi oparzeniami słonecznymi.

Warto pamiętać, że właśnie oparzenia słoneczne są niezwykle niebezpieczne, gdyż zwiększają ryzyko rozwinięcia sie nowotworu skóry. Należy więc pamiętać żeby przede wszystkim zabezpieczyć skórę przed szkodliwymi promieniami UV. W tym celu stosuje się kremy z filtrem, lecz ich dobór powinien być właściwy do rodzaju skóry. Osoby o jasnej karnacji powinny stosować kremy z faktorem SPF o wartości minimum 16, lecz jadąc do krajów śródziemnomorskich powinny zaopatrzyć się w filtr 25, zaś planując wakacje w górach nawet 35. Osobom z ciemną karnacją wystarczą kremy o niższym faktorze. Ważne jest również, aby krem posiadał filtry przeciw promieniowaniem UVA i UVB. Bez względu na miejsce pobytu, w okresie letnim lepiej opalać się do godziny 11 i potem od godziny 15. W godzinach południowych promieniowanie jest szczególnie silne i niebezpieczne.

Najbardziej niebezpieczne jest ciągłe opalanie w tej samej pozycji lub co gorsza zaśnięcie na pełnym słońcu. Dlatego najlepszym sposobem na zdrową opaleniznę jest ruch: spacer wzdłuż morza lub sporty plażowe. Kąpiel w morzu lub jeziorze od czasu do czasu również ochroni nas przed nadmiernym opaleniem i przy okazji przed udarem słonecznym. Po każdym opalaniu dobrze jest umyć ciało i nabalsamować je dobrym środkiem nawilżającym. Ostrożnie również należy stosować preparaty przyśpieszające opalanie na bazie olejków, zwłaszcza w przypadku posiadania wyjątkowo wrażliwej skóry. Osoby o bardzo jasnej i wrażliwej skórze oraz posiadające liczne pieprzyki i znamiona w ogóle powinny zrezygnować z kąpieli słonecznych.

Podczas opalania nie można zapominać o nawodnieniu, czyli przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej. Picie alkoholu na plaży nie jest wskazane, ponieważ osłabia on naszą percepcję i powoduje senność, co skutkować może bolesnym oparzeniem słonecznym. Jeśli nasza skóra, mimo zachowania wszelkich środków ostrożności jednak ulegnie oparzeniu, należy bezwględnie przerwać opalanie i zrezygnować z niego aż do momentu całkowitego wygojenia skóry. W wyleczeniu oparzenia słonecznego pomogą zimne okłady oraz specjalistyczne preparaty dostępne w aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.